سنگ نگاره های ایران   Iran Petroglyphs  
     
 
 
     
     
     
 
 
     
 

Valid XHTML 1.0 Transitional
FireFox
Internet Explorer 7

 
     
     
  ديدگاه روزنامه ها و خبرگزاري هاي جهان در خصوص سنگ نگاره هاي پيش از تاريخ كوه ها و غارهاي ايران  
     
     
 


سنگ نگاره ها، كهن ترين آثار تاریخی و هنری به جا مانده از بشرند كه در آنها راز و رمزهاي فراوان نهفته است. آنها از بهترين پنجره هاي رو به گذشته هاي دور مي باشند كه از منظرگاه شان Perspective مي توان زندگي انسان هاي اعصار كهن را رصد كرد. به تعبیری حروف رمزی، خطّ، تبادل پـیــام، زبان، تاریخ، اسطوره ها، هنر و فرهنگ بسترشان در سنگ نگاره هاست و آنـها از بهترین ابزارهای رمزگشایی ماقبل تاریخ اند .

هنرهاي صخره اي (Rock Arts-Petroglyphs and Pictographs) اسناد دست اولي هستند كه پژوهشگران را با ترجمان    فرهنگ ها در اقليم ها و زمان هاي مختلف آشنا مي‌‌کنند و سخن گفتن آنها با كمك تصاویر و نشانه‌هايي است كه اغلب در همه ي زمان ها و مكان ها، براي همه ي ملل جهان يكسان بوده است.

توجه کارشناسان جهانی به سنگ‌نگاره‌های ایران
 
خبرگزاری فرانسه می‌افزاید که در ایران، سنگ‌نگاره‌ها چندان مورد توجه نبوده و اصولاً در حوزۀ پیش از تاریخ تحقیق کافی صورت نگرفته است.
دکتر محمد ناصری فرد استثناء است. او بدون خستگی کوه‌ها و بیابان‌های ایران را طی می‌کند و با همین روش، طی سال‌ها، نزدیک به ٥٠ هزار نقش روی سنگ را در ایران کشف کرده است.
او می‌گوید که اولین بار در سال ٢٠٠٢، با پیدا کردن نقشی در شهرستان خمین، به طور جدی به این نوع پژوهش علاقه‌مند شد. می‌گوید: «بسیار هیجان‌زده شده بودم، انگار که گنج پیدا کرده باشم».
از آن زمان به بعد، کشفیات دکتر ناصری فرد توسط بنیاد برادشاو (Bradshaw) در سوئیس طبقه‌بندی و فهرست می‌شود. این بنیاد که در حوزۀ باستانشناسی و مردم‌شناسی فعالیت می‌کند، توانست توجه بسیاری از اهل فن را در سراسر دنیا به تحقیقات ناصری فرد جلب نماید.

 
میراث مشترک بشریت
 
احتمال دارد سنگ‌نگاره‌هایی که توسط محمد ناصری فرد کشف شده، به نخستین دورانی بازگردد که انسان کم‌کم از زادگاه اولیۀ خود یعنی آفریقا پا بیرون می‌گذاشت.
خانم ژنویِو فون پِت‌سینگر (Geneviève von Petzinger)، کارشناس غارهای ماقبل تاریخ در اهمیت یافته‌های ناصری فرد می‌گوید: «به کمک این یافته‌ها ما می‌توانیم نقشه‌ای را که پر از نقاط تاریک و مبهم است، کم کم با دقت بیشتری ترسیم کنیم".
به عقیدۀ خانم  پِت‌سینگر، کشفیات ایرانی این فرض را تقویت می‌کند که بشر قبل از ترک آفریقا، صاحب هنر بوده است. در غیر این صورت چگونه می‌توان شباهت حیرت‌آور میان بعضی سنگ‌نگاره‌ها در ایران، آفریقای جنوبی، اسپانیا یا کالیفرنیا را توجیه کرد؟

Geneviève von Petzinger

به گفتۀ این کارشناس کانادایی ایران می‌تواند "قطعۀ بسیار مهمی از یک پازِل جهانی" باشد. زیرا این سرزمین "دارای اهمیت استراتژیک است و آدم‌ها همیشه برای مهاجرت به سمت غرب یا شرق، از آن عبور کرده‌اند".
 برای تاریخ‌گذاری دقیقِ کشفیات محمد ناصری فرد باید از فن‌آوری اورانیوم استفاده کرد که از فن‌آوری کربن ١٤ دقیق‌تر، اما بسیار گران‌تر است. به گفتۀ ژنویِو فون پِت‌سینگر "ناصری فرد باید به لابراتوارهای بزرگ خارجی دسترسی داشته باشد و ما امیدواریم که در این راه یاری‌اش دهیم.

pic.twitter.com/tDJQD0FgF7

Read more: https://sputniknews.com/middleeast/201612191048758270-iran-archaeology-sanctions/

سنگ نگاره هاي پيش از تاريخ تيمره ( كوه هاي اطراف خمين) در روز نامه اشپيگل spiegel آلمان.

SPIEGEL

 

سنگ نگاره هاي پيش از تاريخ تيمره ( كوه هاي اطراف خمين) در روز نامه ا اينديپندنتindependent  امريكا

    independent


سنگ نگاره هاي پيش از تاريخ تيمره ( كوه هاي اطراف خمين) در سايت YHOO

YHOO

سنگ نگاره هاي پيش از تاريخ تيمره ( كوه هاي اطراف خمين) در سايت DEILY NEWES

 News

 
     
     
  جستجو  
     
     
 
Loading
 
     
     
  فروش کتاب:  
     
     
 

سنگ نگاره هاي ايران

زبان مشترك جهاني 

 
     
     
  Iran Petroglyphs ,Universal Common language  
     
     
 
 
 
     
 
 
     
  سنگ نگاره های ایران Iran Petroglyphs - کليه حقوق اين وب سايت محفوظ می باشد